Par pagastu

Daudzeses pagasts ir viena no Jaunjelgavas novada administratīvajām teritorijām tā dienvidrietumos. Robežojas ar sava novada Sērenes un Seces pagastiem, Viesītes novada Viesītes pagastu, Neretas novada Zalves un Mazzalves pagastiem un Vecumnieku novada Valles pagastu. Lielākās apdzīvotās vietas ir Daudzeva (pagasta centrs), Daudzese, Lāči. Daudzese atrodas Viduslatvijas zemienes dienvidu daļā, Taurkalnes līdzenumā. Līdzenuma augstāko daļu veido Daugavas un Lielupes baseinu ūdensšķirtne – Daudzevas valnis (augstākā vieta – 110,6m vjl.). Teritorijai cauri tek Dzeņupīte, Ellīte, Ģirupe, Iecava, Jorģelēnupīte, Jūga, Lauce, Pālupīte, Viesīte. Ūdenstilpes: Brieža dīķis, Dobeļa dīķis, Iecavas dīķis, Rubeņa dīķis, Znotiņu ezers. Teritorijā atrodas trīs dabas liegumi: Aklais purvs, Ellītes purvs, Gasparsona purvs. Pagasta teritoriju šķērso autoceļš Sērene – Nereta un Jelgavas – Krustpils dzelzceļa līnija (kopš 2000.gada pasažieru satiksme slēgta). Pašvaldības ceļi 45 km. Aizkraukle – 15 km, Rīga – 110 km.

Jau 13.gadsimtā pastāvējis Daudzevas novads, tā pārvaldītāji daudzkārt mainījušies. 1617.gadā Daudzeva pārgāja grāfa Pletenberga rokās, vēlāk novads bija pēc kārtas Putkamera, Brakolu, Kerfu un Šubovu ģimeņu īpašumā, līdz 1824.gadā novadu mantoja grāfs Šuvalovs. Daudzevas novada platība bija 7391 desetīna zemes, no tās 5150 desetīnu piederēja muižai un 2241desetīna zemniekiem (desetīna – 1,06 ha).
Mājas tika iepirktas par 15 rubļiem pūrvietā. Saimniecību lielums bija no 60 līdz 219 pūrvietām. Zemi kopa 39 zemnieki un viņu ģimenes locekļi.
1825.gadā Daudzevā tika uzcelta mūra baznīca un 23. jūlijā notika baznīcas atklāšanas dievkalpojums. Baznīca tika celta par grāfienes Šuvalovas līdzekļiem.
Pagasta vecākā celtne ir Daudzeses kapliča, kurai ir astoņstūra forma. Tā uzbūvēta 1785. gadā.
1898.gadā Daudzevā bija 1075 iedzīvotāji. 1903.gadā šeit bija 76 apdzīvotas vietas, no tām divas muižas ēkas, 7 mežsargu mājas, krogs.
XIX gadsimta sākumā uzbūvēja Krustpils – Jelgavas dzelzceļa līniju un Daudzevas dzelzceļa staciju. Ap to veidojās sīkzemnieku ciemats.
Pēc pirmā pasaules kara muižas zemes tika sadalītas bijušajiem kalpiem un brīvības cīņu dalībniekiem. Tika būvētas ēkas un stādīti augļu dārzi. No Lietuvas cauri Neretai un Viesītei uzbūvēja šaursliežu dzelzceļu, kurš pastāvēja līdz pat septiņdesmito gadu sākumam.
Pagasta iedzīvotāju nodarbošanās tajā laikā bija lauksaimniecība, piensaimniecība; ziemās – meža izstrāde un izvešana pie upēm un dzelzceļa krautuvēm.
Stacijas tuvumā dzīvojošie tika nodarbināti materiālu un preču pārkraušanā no šaursliežu dzelzceļa vagoniem platsliežu dzelzceļa vagonos.


1935. gadā Jēkabpils apriņķa Daudzeses pagasta platība bija 111,7 km² un tajā dzīvoja 1246 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Daudzeses un Uzvaras ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Daudzeses ciems ietilpis Jaunjelgavas (1949-1956), Jēkabpils (1956-1967) un Aizkraukles (pēc 1967.g.) rajonos. Daudzeses ciemam 1954. gadā pievienoja likvidēto Uzvaras ciemu. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Daudzeses pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Jaunjelgavas novadā.


Daudzeses pagastā atradās pazīstamā latviešu rakstnieka Jūlija Vanaga tēva mājas „Teikulejas”. Mūsu pagastā dzimusi Ņina Melbārde, Anitas lomas atveidotāja mākslas filmā „Zvejnieka dēls” (1939.gads).
Sena vēsture ir arī mūsu pagasta skolai. Tās pirmsākumi meklējumi laikā, kad Daudzevā uzcēla baznīcu.
1841.gadā pie tās vienā no muižas ēkām Dziedātājkalnā darbu sāka ķestera skola ar 57 skolēniem. Skolai piederēja 40 pūrvietas zemes. Nelielajā skolas bibliotēkā bija grāmatas tikai krievu valodā.
Nākamo skolu uzcēla „Eglainēs”. Tur mācījās 60 skolēnu. Pirmā pasaules kara laikā vācieši skolu nojauca, lai no tās ķieģeļiem uzmūrētu maizes krāsnis. Neatkarīgās Latvijas laikā skolu iekārtoja muižas ēkā, pēdējā kara laikā tā nodega. Laikā no 1932. līdz 1935.gadam tika uzcelta tagadējā skolas ēka, kas izmaksāja Ls110000. Skolā mācības uzsāka 115 bērni, viņus mācīja 4 skolotāji.



Daudzeses pagastā darbojas vairāki ekonomiski aktīvi uzņēmumi, Daudzeses pamatskola, PII „Čiekuriņš”, bibliotēka, Saieta nams, ambulance, aptieka, pasta nodaļa. Pagastā ir četras kapsētas (Daudzeses, Māršavas, Smaļķu un Viesītes kapi); Auputu un Lojānu brāļu kapi.

Kontakti

Daudzeses pagasta pakalpojumu centrs, 
"Pagastmāja", Daudzeva, 
Aizkraukles novads, LV-5111.

Tālr. +371 65141173
Fakss +371 65141265

E-pasts: daudzese@aizkraukle.lv

Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.